About


PRESIDENT’S AWARD

2020 Ana Ramos
2019 Matthew Lavisky
2018 Traci McKee
2017 Mark R. Antonelli
2016 Linda Jude
2015 J. Charles Ingram
2014 Dale J. Paleschic
2013 L. Johnson Sarber III
2012 Robert E. Bonner
2011 David W. Henry
2010 Daniel J. Santaniello
2009 L. Johnson Sarber III
2008 Joseph E. Brooks & Jan J. Gorrie
2007 Tracy Raffles Gunn
2006 Francisco Ramos Jr 
2005 Michael J. Corso
2004 Daniel P. Mitchell
2003 Gail Leverett Parenti
2002 Spencer H. Silverglate
2001 Ralph L.  Marchbank, Jr.

JOSEPH P. METZGER OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

2020 Kansas Gooden
2019 Sally Seltzer
2018 Jacqueline R. A. Root
2017 Jeffrey E. Bigman
2016 Robert E. Bonner
2015 Daniel J. Santaniello
2014 Francis E. Pierce III
2013 Thomas E. Dukes III
2012 Charles H. Damsel Jr.
2011 John H. Richards
2010 Francisco Ramos Jr.
2009 Michael J. Corso
2008 Mark R. Antonelli
2007 Valerie Shea
2006 Spencer H. Silverglate
2005 Thomas E. Dukes III
2004 Gail Leverett Parenti
2003 H. Franklin Perritt, Jr.
2001 Gordon James, III

JAMES A. DIXON YOUNG LAWYER AWARD

2020 Nicole Fluet
2019 Francis E. Pierce, IV
2018 Miguel R. Roura
2017 Kansas R. Gooden
2016 Brett M. Henson
2015 C. Ryan Jones
2014 Mark J. Rose
2013 Matthew J.  Lavisky
2012 John M. Miller
2011 Traci T. McKee 
2010 David Salazar & Traci T. McKee
2009 Melissa M. Hawkins 
2008 Michael J. Vitoria
2007 Matthew N Posgay
2006 Andrew S. Bolin
2005 Francisco Ramos Jr.
2004 Christine A. Donoghue
2003 Adrianna M. Spain

AMICUS AWARD

2020 Derek Angell
2019 Andrew S. Bolin
2018 Travase L. Erickson
2017 Elaine D. Walter
2016 Sharon C. Degnan
2015 Kansas R. Gooden
2014 Edward J. Carbone
2013 Michael C. Clarke
2012 Harold R. Mardenborough Jr.
2011 Caryn L. Bellus
2010 Andrew S. Bolin
2009 Caryn L. Bellus
2008 Anthony J. Russo
2007 Tracy Raffles Gunn
2006 Andrew L. Patten
2005 Matthew J. Conigliaro
2004 Daniel S. Green
2003 Hal B. Anderson
2002 David B. Pakula
2001 Gail L Parenti

CLE AWARD

2020 William Peterfriend
2019 Philip F. Moring
2018 C. Ryan Jones
2017 Alex A. Diaz, Mark J. Sullivan
2016 David A. Corso, J. Charles Ingram
2015 Douglas P. Jones
2014 Robert E. Bonner
2013 Daniel J. Santaniello
2012 Daniel J. Santaniello
2011 Thomas E. Dukes III
2010 David A. Corso
2009 Gregory M. Keyser & Dale J. Paleschic
2008 L. Johnson Sarber III and Dale J. Paleschic and Christine A. Donoghue
2007 L. Johnson Sarber III and Ralph L Marchbank Jr.
2006 Thomas E. Dukes III
2005 Daniel P. Mitchell and Francis E. Pierce III
2004 Douglas J. Chumbley

TRIAL ADVOCATE AWARD

2020 Elizabeth Plummer
2019 E. Kelley Bittick, Jr., Mihaela Cabulea
2018 Kimberly A. Potter
2017 Betsy E. Gallagher
2016 John M. Miller
2015 Matthew J. Lavisky
2014 Michael L. Forte
2013 Robert C. Weill
2012 Christopher B. Hopkins
2011 Esther E. Galicia
2010 Traci T. McKee
2009 Joseph E. Brooks
2008 E. Kelly Bittick Jr.
2007 Barbara Busharis
2006 Michael A. Shafir
2005 Esther Galicia
2004 Claire Hamner Matturro
2003 Francisco Ramos Jr.
2002 Edward L. Birk & Stephen M. Masterson
2001 Edward W. Gerecke, E. Kelly Bittick, Jr. & Matthew J. Conigliaro

DOUGLAS P. LAWLESS ADR AWARD

2011 David W. Henry
2010 David W. Henry
2009 Charles H. Damsel, Jr.
2008 Robert L. Dietz
2007 Christopher B Hopkins
2006 Gerald W. Weedon